Filtre Kahvenin Faydaları – [Cloned #1349] – [Cloned #1357] – [Cloned #1359] – [Cloned #1361]

Filtre kahvenin faydaları blog yazımızda filtre kahve ile ilgili aradığınız her şeyi bulabilirsiniz.

Geçtiğimiz yıl 1 Ekim “Dünya Kahve Günü”nde The Washington Post’da yayınlanan bir yazıda, Yavuz Sultan Selim’in Mısır Seferi sırasında Osmanlı Askerlerinin kahve bitkisini bulduğunu ve içecek haline getirenlerin de yine onlar olduğu ve bu sebeble Starbucks ve diğer önemli kahve markalarının sahiplerinin Yavuz’a teşekkür borçlu olduğu yeraldı. Anadolu’da bu sayede kahveyi tanıyıp sevdi. Aslında bizim kültürümüzde, kahve “Türk Kahvesi” diye bilinen demleme şekliyle hazırlanıp küçük fincanlarda yanında su ile içilir. İçerken de genel olarak yalnız olmayı tercih etmeyiz. Mutlaka yakın dostlarla birlikte içerek, kahve ile birlikte güzel bir sohbet ortamını paylaşmayı isteriz. 2000 lerin başından sonra batı tarzı cafelerin çoğalmasıyla birlikte filtre kahve içimi toplumumuzda yaygınlaşmaya başladı. Hazırlanmasının pratik olması, tercih edilen sebeplerin başında gelse de esas olarak filtre kahvenin mucidi olan Melitta Benz, kahve içerken telve dediğimiz parçacıkların ağzına gelmesinden hoşlanmadığı için bu yöntemi geliştirmiştir. Filtre Kahvenin mucidi olarak bilimsel literatürde yerini alan Melitta Bentz kendi ürettiği filtre kahve aletinin patentini de alarak şirketini kurar (1908) ve böylece toplumda yaygınlaşmaya başlarken bir taraftan da başarılı bir şekilde ticaretini yapmaya başlar. Halen torunları tarafından bu şirketler yönetilmektedir.
Filtre Kahve; pratik olarak, kaynayıp belli bir sıcaklığa kadar dinlendirilen su kahveden geçirilerek demlenir ve sonra filtre olarak kullanılan özel kağıt ya da metal süzgeçten geçirilerek yapılır. Süzüldüğü için berrak bir görünümdedir. İçilirken Türk Kahvesinin aksine büyük fincan ya da kupalarla içilir.

Filtre Kahve hazırlanırken denenmiş ve kahve literatürne girmiş reçete ve tarifleri uyulayarak kahvenizi hazırlayabileceğiniz gibi, bu tariflere kendi damak tadımıza uygun şekilde dokunuşlarda yapabiliriz.

 

Tufatte Premium Filtre Kahve Blendimizi deneyerek, dört farklı ülkenin kahve çekirdeklerinden özenle hazırlanmış kahvemizle güne dinç ve keyifli bir başlangıç yapabilirsiniz.

Kısa bir giriş yaptıktan sonra gelelim faydalarına:

  • Günümüzde diyet listelerinin olmazsa olmazı olan filtre kahve, yağ yakıcı ve metabolizmayı hızlandırıcıdır. Düzenli diyet yaparken yanı sıra tüketildiğinde, daha kolay kilo vermede ve verilen kiloların korunmasında faydalıdır.
  • Filtre Kahve idrar söktürücü olması özelliğiyle kalp ve boşaltım sistemi için faydalı ve bağırsakların düzenli çalışmasında etkendir. Karaciğerin kendini yenilemesinde yardımcı olur ve son yapılan araştırmalara göre alzhemier olma riskini azaltır.
  • Kavrulmuş kahve çekirdeklerinin öğütülmesiyle hazırlandığı için filtre kahve doğal ve katkısız bir içecektir.
  • Enerji vericidir. Canlandırır. Üzerimizdeki ağırlığı alır.

Yorum bırakın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Shopping Cart